عمل بوکال فت | برداشتن چربی گونه

تخلیه چربی صورت

عمل جراحی بوکال فت که با نام برداشتن چربی گونه و یا لیپکتومی گونه نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی است که توده‌های چربی اضافی را از گونه‌ها حذف می‌کند تا قالب کلی صورت زیباتر و متناسب‌تر گردد. از آن معمولا برای کوچک کردن گونه‌های درشت(چاق) ‏استفاده می‌شود که این درشتی می‌تواند به خاطر ژنتیک و یا افزایش وزن باشد. ​

جراحی بوکال فت جزء جراحی‌های جوان‌سازی صورت محسوب می‌شود. هدف از جراحی جوان‌سازی صورت باید ایجاد یک تناسب زیبا در واحدهای مختلف صورت (‏صورت بالایی، صورت میانی و صورت پایینی)‏باشد. ​

​این روش اغلب شامل اصلاح ظاهر توده‌های چربی گونه است آن هم بیشتر زمانی که این گونه‌ها خیلی محدبی شکل باشند.​

جراحی بوکال فت یا برداشتن چربی گونه چیست؟ ​

جراحی بوکال فت نه تنها به ظاهر زیبای گونه‌ها کمک می‌کند، بلکه آن را با شکل و ظاهر کلی صورت هماهنگ می‌سازد. برای بیماران با گونه‌های کاملا پر، گرد یا چاق، برداشتن توده‌های چربی گونه منجر به داشتن صورتی متقارن و تراشیده می‌شود. ​

این جراحی در داخل دهان انجام می‌شود و نیاز به ایجاد زخم‌های قابل‌مشاهده روی صورت نیست. دکتر آرش‌راد مقدار صحیح چربی گونه را حذف خواهد کرد تا شکل کلی صورت بیمار را بهبود و ظاهری جوان‌تر به او بخشد.

دقت و توجه در میزان برداشت چربی بسیار اهمیت دارد. ​در تصویر زیر می‌توانید تأثیر برداشت چری گونه را بر زیبایی صورت مشاهده نمایید.

عمل بوکال فت

آیا جراحی خارج کردن چربی گونه با کاهش چربی گونه متفاوت است؟

خیر. درواقع هر دو روش شامل حذف توده چربی اضافی در گونه هستند. ​

برداشتن توده چربی گونه و یا کاهش آن باید توسط یک جراح متخصص فک و صورت و ترمیمی انجام شود. جراح زیبایی باید با پیچیدگی‌های برداشتن چربی گونه و روش‌های کاهش آن کاملا آشنا باشد. دکتر آرش‌راد ابتدا یک ارزیابی از بیمار انجام می‌دهند تا مشخص کنند که آیا برای بیمار انجام این جراحی زیبایی مناسب است یا خیر. اگر دکتر بر این باور باشد که برداشتن یا کاهش چربی گونه می‌تواند به بیمار در رسیدن به هماهنگی بهتر چهره کمک کند، سپس یک طرح درمانی برای بیمار در نظر می‌گیرد. ​

مطالب پیشنهادی: جراحی صورت

مزایای عمل جراحی بوکال فت یا بوکال لیپکتومی

این جراحی مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • گونه‌های متناسب و خوش ظاهر
 • ​​​​​​​​بهبود خطوط صورت
 • ​​​​​​​​جوان‌سازی چهره
 • ​​​​​​​​ظاهر بهتر صورت
 • ​​​​​​​​افزایش اعتماد به نفس

​​​​​​​​در جلسات مشاوره، جراح صورت بیمار را ارزیابی خواهد کرد و با صحبت با بیمار سعی می‌کند انگیزه‌های بیمار برای انجام جراحی پلاستیک را درک کند. جراح و بیمار با هم به بهترین طرح جراحی خواهند رسید. به این وسیله پزشک به آن‌ها کمک می‌کند تا به نتایج مورد نظر خود برسند. ​

​چه افرادی به دنبال جراحی بوکال فت هستند؟

بیشتر کاندیداهای این جراحی افرادی هستند که:

 • لپ درشت یا چاق دارند.
 • گونه‌های محدب شکل دارند.
 • جراحی فک پایین برای کاهش اندازه چانه یا فک داشته‌اند. این روش به کوتاه شدن فک کمک می کند، اما می تواند بافت های میانی صورت را فشرده کرده و باعث ایجاد گونه های چاق یا پف کرده شود.
 • می‌خواهند به طور کلی جوان‌سازی صورت انجام دهند.
 • برای افرادی که میخواهند کانتورینگ صورت انجام دهند

 

البته قبل از انجام جراحی پزشک مراحل جراحی، مزایای آن و مراقبت‌های بعد از جراحی را با بیمار درمیان می‌گذارد. در جلسات قبل از جراحی جراح به تمامی سوالات و نگرانی‌های بیمار پاسخ می‌دهد تا بیمار با آسودگی به اتاق عمل برود.

عوارض و خطرات جراحی بوکال فت

خطرات احتمالی عمل جراحی بوکال فت یا برداشتن چربی گونه به این شرح است:

 • خونریزی
 • عفونت
 • تجمع مایعات
 • بی حسی
 • درد مستمر
 • آسیب به مجاری بزاق
 • آسیب عصب صورت که می تواند منجر به فلج دائمی صورت یا ضعف عضلات صورت شود.
 • ظاهر نامتقارن صورت

این خطرات احتمالی قبل از جراحی با بیمار درمیان گذاشته می‌شود. بر این اساس بیمار می‌تواند تصمیم‌گیری کند که آیا این ریسک را می‌پذیرد یا خیر.

البته در صورتی که جراح زبردست باشد قطعا این خطرات با احتمال بسیار بسیار کم ممکن است اتفاق بیفتد. زیرا اقدامات لازم جهت کاهش این خطرات را همواره در نظر می‌گیرد.

درواقع هدف جراح در اصل کمک به بیمار در درجه اول برای حفظ سلامتی او و سپس احیاء ظاهر صورت بیمار است. اگر جراح احساس کند که این جراحی برای بیمار خطر دارد قطعا آن را انجام نداده و گزینه‌های دیگر را به او معرفی می‌کند.

نکاتی که قبل از جراحی برداشتن چربی گونه باید در نظر گرفت:

این عوامل عبارتند از:

 • ظاهر صورت: همیشه گونه‌های درشت به دلیل وجود بوکال فت نیست. گاهی ممکن است علت آن رسوبات چربی یا رشد بیش از اندازه عضله در فک باشد.
 • زمان ریکاوری یا بازیابی: زمان کوتاهی بعد از جراحی بوکال فت، التهاب و بی حسی از بین می‌رود. اما برای دیدن نتیجه کامل درمان، چند ماهی زمان لازم است.

علاوه بر توضیح کامل جزئیات جراحی، پزشک دستورالعمل‌های لازم برای بعد از جراحی را نیز با بیمار درمیان خواهد گذاشت. همچنین پس از جراحی به طور منظم بیمار را ویزیت می‌کند تا علاوه بر بررسی روند بهبود، از سلامت عمومی بیمار و اجزاء صورت او اطمینان حاصل کند.

در جراحی بوکال به دنبال چه چیزی باید باشید:

جراحی بوکال فت یک جراحی واقعا پیچیده و حساس است که باید توسط یک پزشک حاذق انجام گیرد. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که برای این جراحی مهم که علاوه بر حساسیت با زیبایی ظاهری شما رابطه مستقیم دارد؛ در انتخاب جراح دقت لازم را داشته باشید.

جراحی بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام میشود. برش در داخل دهان و له اندازه ی هفت میلیمتر است که پس از جراحی با نخ قابل جذب بخیه میشودو

این جراحی زیاد زمان‌بر نیست و تنها در صورتی که با سایر جراحی‌های زیبایی یا جوان‌سازی همراه باشد بیشتر طول می‌کشد.

مراحل پس از جراحی

بیمار لیپکتومی بوکال ممکن است پس از جراحی در ناحیه صورت تورم داشته باشد. با این حال، تورم در طی دو تا سه هفته به مرور از بین می رود. بعد از اتمام تورم، گونه ها نازک تر و دارای حالت های کانونی تر به نظر می رسند. به طور کلی حدود 7 تا 10 روز طول می کشد تا بافت‌های داخل دهان پس از جراحی بهبود یابند. با این وجود، ممکن است بیمار در چند روز اول پس از جراحی نیاز به داشتن یک رژیم نرم یا نیمه مایع داشته باشد. گاهی ممکن است پزشک استفاده از دهان‌شویه را پس از جراحی توصیه نماید که باید طبق دستورالعمل مصرف شود.

بوکال فت

معمولا برای بیماران جهت تسریع روند بهبودی یا کاهش خطر عفونت پس از جراحی، دارو تجویز می‌شود. داروها باید طبق دستور مصرف شوند. در صورت مشاهده هر نوع عوارضی پس از مصرف دارو، بلافاصله پزشک را در جریان بگذارید.

جراح تمامی مراحل مراقبت از محل جراحی، مراقبت از بیمار و دستورالعمل‌ها را با بیمار و همراهانش در میان می‌گذارد. حتی تعداد جلساتی که بعد از جراحی باید مراجعه نماید. پزشک در تمام این مدت تا بهبودی کامل بیمار باید همراه او باشد.

مراقبت های بعد از بوکال فت

زمانی که عمل جراحی انجام می شود میزان تاثیرگذاری و موفقیت این عمل تا حدودی به مهارت و تخصص پزشک بستگی دارد اما بخش زیادی از موفقیت عمل می تواند در گرو مراقبت های بعد از عمل باشد . مراقبت های بعد از بوکال فت نیز می تواند تاثیر زیادی در موفقیت آمیز بودن یا عدم موفقیت جراحی تخلیه چربی دهانی باشد.در ادامه به چند مورد از مهم ترین مراقبت های بعد از بوکال فت اشاره خواهیم نمود :

 • بیمار تا زمان بهبودی زخم دهان باید از استعمال دخانیات و سیگار جدا بپرهیزید. در صورت عدم مراقبت این کار می تواند سبب طول دوره نقاهت و بهبودی بیمار گردد.
 • بیمار تا بهبودی محل جراحی باید از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید در صورت امتناع این امکان وجود دارد ک محل برش داخل دهان خونریزی کند.
 • تا مدتی از نگه داشتن سر خود رو به پایین اجتناب کند این کار به سبب جلوگیری از تجمع خون در محل تخلیه چربی در داخل لپ ها می باشد.
 • پس از تخلیه چربی نتیجه اولیه بلافاصله ظاهر می گردد و اما نتیجه نهایی بعد ۳ تا ۴ هفته مشاهده  قابل مشاهده خواهد بود زیرا بعد از عمل کبودی و تورم در محل جراحی به وجود می آید نتیجه نهایی قابل مشاهده نخواهد بود.بیمار باید صبر و حوصله زیادی به خرج دهد.
 • بنا به توصیه پزشک بیمار باید حداقل تا یک هفته پس از جراحی از دهانشویه استفاده نماید و نکات بهداشتی را رعایت نماید. همچنین تا دوسه روز تا حد امکان از غذا های جامد استفاده نکند واز غذا های آبکی استفاده کند.
 • ممکن است در محل برش داخل دهان عفونت ایجاد گردد که در این حالت باید از آنتی بیوتیک های تجویزی پزشک باید استفاده کرد.
 • بخیه داخل دهان را به هیچ وجه دستکاری نکنید و تا مدتی بهتر است از انجام ورزش های رزمی که به صورت ضربه وارد می کند پرهیز نمایید .همچنین اکثر جراحان توصیه می کنند جهت کاهش تورم و فشار از گن های مخصوص صورت استفاده نماید.
 • در زمان خواب حتما سر خود را بالا نگه دارید و از دو متکا زیر سر استفاده کنید.

نتایج بلند مدت برداشتن چربی گونه چیست؟

نتایج واقعی جراحی پس از چند ماه و رفع کامل تورم صورت قابل مشاهده است. البته دستیابی به نتیجه دلخواه به مراقبت های بیمار و پیروی کامل او از دستورات پزشک، بستگی دارد. مواردی همچون چاقی یا لاغری نیز پس از جراحی، بر نتایج جراحی تأثیر می‌گذارد. روند طبیعی پیری همچنین باعث چین و چروک صورت، افتادگی پوست و سایر موارد پوستی می شود که ممکن است بر نتایج برداشتن چربی گونه تأثیر بگذارد.

سایر جراحی‌های جوان‌سازی که با جراحی بوکال می‌توان انجام داد

جراحی‌هایی که در کنار عمل بوکال فت برای جوان‌سازی صورت می‌تواند انجام گیرد عبارت است از:

 • لیفت صورت: لیفت صورت برای جوان‌سازی صورت بسیار تأثیرگذار است.
 • جراحی پلک یا بلفاروپلاستی: این جراحی برای رفع افتادگی پلک فوقانی یا رفع شل شدگی زیر پلک پایینی مناسب است.
 • لیفت صورت میانی: لیفت صورت میانی برای رفع علائم قابل مشاهده پیری در پلک های پایین و گونه ها طراحی شده است.
 • لیفت گردن: برای قسمت پایین صورت از جمله غبغب و گردن بسیار مناسب است.
 • ساکشن غبغب: ساکشن غبغب یا سکشن چربی های سابمنتال یکی از جراحی های بسیار متداولی است که معمولا با لیپوکتومی باکال انجام میشود.
 • بزرگ کردن چانه: این عمل تحت عنوان ژنیوپلاستی یاد می شود. افزایش چانه شامل قرار دادن یک کاشت کوچک در جلوی استخوان چانه برای ایجاد ظاهر متعادل تر است.

جراح با بررسی جوانب کلی و میزان انتظار بیمار، جراحی‌های زیبایی مورد نظر را انتخاب و با مشورت بیمار آن‌ها را انجام می‌دهد.

هزینه عمل جراحی بوکال فت

هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان برای همه قیمت مشخصی داد. زیرا همانطور که توضیح دادیم این جراحی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. همچنین ممکن است لازم باشد جراحی‌های دیگر نیز جهت رسیدن به هدف، ضروری باشد.

بهترین سن برای انجام این جراحی

قطعا هر بیماری که مراجعه می‌نماید به دلایل مختلفی که دچار مشکل در ظاهر شده است، سن متفاوتی دارد. بدون شک جراحی برداشتن چربی گونه برای زیباسازی چهره بسیار سودمند است. ممکن است بیمار به دلیل افزایش سن دچار این مشکل شده باشد یا به دلیل چاقی در سنین جوانی یا به دلایل دیگر. اما نکته حائز اهمیت این است که جراح هر گونه طرح درمانی را با بررسی کامل شرایط بیمار از جمله شرایط سنی تعیین می‌کند.

بهبود طرح لبخند با جراحی بوکال

جالب است بدانید این جراحی به بهتر دیده شدن لبخند شما کمک می‌کند. زیرا با برداشتن چربی، گونه‌ها جمع‌تر شده و همچنین صورت تقارن مناسبی پیدا می‌کند. از این رو لبخند شما زیباتر دیده می‌شود.

آیا نتایج جراحی بوکال قابل توجه است؟

کاری که ما انجام می‌دهیم، تعیین یک طرح درمان سفارشی است. به این صورت که برای هر بیمار، بسته به ظاهر و شرایطی که دارد، یک طرح درمان خاص را پیشنهاد می‌دهیم. درواقع یک درمان کلی را برای همه بیماران خود تجویز نمی‌کنیم. همچنین هر بیمار هدف و انگیزه خاصی از جراحی خود دارد که به دنبال نتایج آن است.
درمان باید با صورت شما کاملا هماهنگ باشد. باید زیبایی صورت شما را بیشتر کرده یا بیشتر نمایان کند. درواقع ظاهر و زیبایی طبیعی شما باید حفظ شود. قطعه ی چربی بزرگی در ناحیه وجود دارد که فقط باید بخشی از آن خارج کرد و در صورت خارج کردن بیشتر ظاهر صورت غیرطبیعی میشود. این چربی در درون یک کپسول است و در کل با کپسولش خارج میشود و امکان برداشت بیش از حد مجاز نیست.

آیا امکان تزریق چربی بوکال به سایر نواحی وجود دارد؟

به دلیل کپسولی بودن چربی امکان تزریق آن به سایر نقاط وجود ندارد.

آیا عمل بوکال فت برای شما مناسب است؟

اگر شما نیز به دنبال جراحی گونه‌های خود هستید تا به صورت یک منحنی زیبا بر صورت شما خودنمایی کنند، ابتدا حتما باید به جراح مراجعه نمایید. تا کاملا بررسی شود که آیا شما به این جراحی نیاز دارید یا خیر؟ یا ممکن است به طور کلی به یک طرح درمانی دیگری نیاز داشته باشید. درواقع پزشک است که بایستی بهترین درمان را به شما پیشنهاد دهد.

جهت مشاوره و ویزیت با دکتر مانی آرش‌راد در زمینه جراحی بوکال فت، لطفا با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید. همچنین میتوانید نمونه های جراحی را در صفحه ی اینستاگرام مشاهده کنید.

مراحل جراحی به صورت شماتیک نشان داده شده است.

عمل جراحی بوکال فت

جراحی بوکال فت

بوکال فت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نوشته های مرتبط
فهرست
Call Now Button