عوارض جراحی دندان عقل

عوارض جراحی دندان عقلدندان عقل چیست؟

دندان عقل ارثیه‌ای است که از هزاران سال قبل با ما همراه است. انسان‌های پیشین اسکلت و جمجمه بزرگتری داشتند. جمجمه‌های بدست آمده نشان داده بشر اولیه سه دندان آسیای بزرگ داشته است. از هر سه دندان برای جویدن غذاهای خام و سفتی که در آن دوران می‌خورده، استفاده می‌کرده است. به مرور زمان این انسان خردمند است که می‌آموزد غذا را بپزد و در نتیجه رژیم غذایی نرم‌تر شده و رفته رفته نیاز به آرواره‌های قوی‌تر و دندان‌های بیشتر از بین می‌رود. به همین دلیل فک انسان نیز همانند برخی دیگر از استخوان‌ها، کوچک‌تر شد. بنابراین آخرین دندان آسیای بزرگ به تدریج دیگر فضایی برای رویش ندارد. در نتیجه شیوع نهفتگی در این دندان افزایش می‌یابد. نهفتگی و رویش دندان عقل روی عصب شایع‌تر است. در واقع سومین آسیای بزرگ فک در حال حذف شدن از ژنتیک انسان است.

دندان عقل یا دندان مولار سوم معمولاً آخرین دندانی است که هر زمانی بعد از ۱۶ سالگی ممکن است دربیاید. در اکثر اوقات این دندان فضای کافی ندارد و به همین دلیل معمولاً برای رشد با مشکل مواجه است. دراین شرایط دندان‌ نهفته می‌ماند. در این حالت دندان‌های عقل یا به استخوان فک، و یا به دندان‌های نزدیک خود فشار می‌آورند. این مشکلات می‌تواند بارها و به طور مکرر منجر به ایجاد عفونت لثه و درنتیجه درد و تورم گردد.

علائم رویش دندان عقل

رویش دندان عقل در پشت دندان‌ها در هر دو فک پایینی و بالایی صورت می گیرد. همچنین اغلب کج و ناهماهنگ رشد می‌کنند. اکثر مواقع این رویش با درد همراه است و به تدریج افزایش می‌یابد. به مرور که این دندان رشد می‌کند، معمولا روی اعصاب و استخوان فشار وارد می‌شود و دندان‌های اطراف آن دچار آسیب و فشردگی می‌شوند. غیر از درد، تورم هم در اطراف آن ممکن است اتفاق بیفتد و برجستگی آن بر صورت قابل مشاهده است. چون رشد این دندان از سطح لثه اتفاق می‌افتد، ممکن است باکتری‌ها از طریق بافت باز، باعث عفونت شوند.

حتما پس از اینکه متوجه شدید که دندان عقل شما در حال رویش است، حتی اگر درد ندارید به پزشک مراجعه نمایید. به این دلیل که طی معاینه مشخص شود این دندان در حال آسیب زدن به سایر دندان‌ها است یا خیر.

اگر دندان عقل به حدی رشد کرده که ریشه عمیق دارد و یا روی عصب قرار دارد، باید جراحی دندان عقل توسط جراح فک و صورت انجام گیرد.

عوارض جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل برای حذف دندان‌های عقلی یا سوم در مواردی از جمله فشار بر لثه، تورم، درد و ناهنجاری‌های دندانی صورت می‌گیرد. با این حال، این جراحی همراه با عوارضی نظیر درد، تورم، خونریزی، هپاتیت و حتی عفونت‌های بعد از عمل می‌تواند همراه باشد.

در ادامه به بررسی عوارض جراحی دندان عقل و راه‌های کاهش آن پرداخته شده است:

  1.  درد: در روزهای اول پس از جراحی، شایع‌ترین عارضه درد است. استفاده از قرص‌های تسکین دردی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، قراردادن بسته یخی بر روی منطقه جراحی و استفاده از داروهای تسکین درد موضعی، مانند ژل لیدوکائین، می‌تواند به کاهش درد کمک کند.
  2. تورم: برای کاهش تورم، می‌توانید از یخچال استفاده کنید. قراردادن بسته‌ی یخی به مدت 20 دقیقه و مجدداً قرار دادن آن بعد از 20 دقیقه به مدت 2-3 ساعت می‌تواند کمک کند.
  3. خونریزی: خونریزی پس از جراحی عادی است، اما لازم است فشار روی منطقه جراحی را به مدت حداقل 30 دقیقه حفظ کنید. در صورتی که خونریزی بسیار شدید باشد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.
  4. هپاتیت: هپاتیت یکی از عوارض نادر جراحی دندان عقل است که می‌تواند ظرف چند هفته پس از جراحی شروع شود. برای جلوگیری از هپاتیت، بهتر است از وسایل جراحی دوباره استفاده نکنید و به دقت دستورات پزشک خود را برای مراقبت از منطقه جراحی دنبال کنید.
  5. عفونت: پس از جراحی، ممکن است با عفونت در منطقه جراحی مواجه شوید. برای جلوگیری از عفونت، به دقت دستورات پزشک خود را دنبال کنید و حتماً به مراقبت از دندان‌های خود بپردازید.
  6. نفخ: نفخ یا سوختگی ممکن است پس از جراحی رخ دهد. برای جلوگیری از نفخ، از مصرف غذاهای سفت و چسبنده اجتناب کنید و در روزهای اول پس از جراحی، غذاهای نرم و خوراکی‌هایی که آسیب دهنده نیستند مصرف کنید. همچنین، برای شستشوی دهان از آب گرم نمکی استفاده کنید.
  7. تهوع: ممکن است پس از جراحی دچار تهوع شوید. برای کاهش تهوع، بهتر است در چند روز اول پس از جراحی، از غذاهای نرم و خوراکی‌های ملایم مصرف کنید.
  8. تب: در صورتی که بعد از جراحی دچار تب شدید، به پزشک خود مراجعه کنید. تب ممکن است علامت عفونت باشد که باید به شکل مناسب درمان شود.
  9.  ناهنجاری‌های دندانی: پس از جراحی، ممکن است دندان‌هایی که در نزدیکی دندان عقل بوده‌اند، به حالت ناهنجاری درآیند. برای رفع این مشکل، بهتر است با یک دندان‌پزشک مشورت کنید.
  10.  عدم حساسیت: در برخی موارد، پس از جراحی، حساسیت نسبت به غذاهای سرد و گرم ممکن است افزایش یابد. برای رفع این مشکل، می‌توانید از داروهای تسکین حساسیت دندانی استفاده کنید.

در نهایت، بهتر است هرگونه علامت نگران کننده‌ای پس از جراحی دندان عقل را به پزشک خود گزارش دهید. همچنین، برای جلوگیری از عوارض پس از جراحی دندان عقل، می‌توانید دستورات پزشک خود را دقیقاً دنبال کنید و به مراقبت موثر از منطقه جراحی توجه کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره مراقبت های پس از جراحی دندان عقل کلیک کنید.

جمع‌بندی

با توجه به شلوغی وضعیت ترافیک در تهران، کلینیک دکتر مانی آرش راد در منطقه سعادت آباد، به مراجعین غربی فرصتی را برای رسیدن به کلینیک با سرعت بالا فراهم کرده است. این کلینیک با مدیریت دکتر مانی آرش راد، متخصص و جراح فک و صورت، آماده ارائه خدمات برای زیبایی صورت شماست. برای مشاوره و رزرو وقت، با کلینیک تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نوشته های مرتبط
فهرست
Call Now Button