ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت

 

این روزها بحث ایمپلنت فوری و امکان یا عدم امکان و لزوم انجام آن داغ تر شده است. بیشتر افرادی که مسافر هستند یا نمی توانند زمان زیادی را بدون دندان تحمل کنند؛ با این سوال که ایمپلنت فوری ممکن است روبرو هستند. قبل از صحبت درباره ایمپلنت فوریِ؛ ابتدا باید درک درستی از ایمپلنت پیدا کنید. تا بتوانید تصمیم درستی در خصوص این درمان با توجه به هزینه‌ای که دارد بگیرید. پس با پاسخ به این سوال شروع می کنیم که ایمپلنت چیست؟

متاسفانه پیچیدگی های این علم و سوداگری ها باعث شده من در مطب با تعداد زیادی از بیماران مواجه شوم که هزینه ی زیادی به لحاظ جسمی، روحی و مالی کردند و نتیجه‌ی مناسبی نگرفتند.

اینجا در کنار شما هستم تا در مورد ایمپلنت دندان بیشتر بدانید و تصمیم درست را خودتان بگیرید.

ایمپلنت چیست؟

به طور کلی به هر وسیله‌ی خارجی که داخل بدن کاشت می‌شود ایمپلنت گفته می‌شود. به طور مثال کاشت حلزون گوش هم یک نوع ایمپلنت هست.

ایمپلنت دندانی چیست؟

برای اینکه بتوانیم درک درستی از ایمپلنت دندان داشته باشیم نخست باید اجزای تشکیل دهنده‌ی آن را به خوبی بشناسیم.

ایمپلنت دندان شامل دو بخش کلی است. بخش اول قسمتی است که نقش ریشه‌ی دندان را ایفا می‌کند و توسط جراح فک و صورت یا متخصص جراحی لثه، داخل استخوان فک کاشت می‌شود. اصطلاحا به این بخش اول یا ریشه، فیکسچر گفته می‌شود.

ایمپلنت دندان چیست

بخش دوم آن قسمتی است که نقش تاج دندان را دارد و در نهایت فرد به وسیله‌ی آن عمل جویدن را انجام می‌دهد. به آن پروتز گفته می‌شود و توسط متخصص پروتز و ایمپلنت‌های دندانی ساخته می‌شود.

تاج ایمپلنت دندان

جنس فیکسچر از تیتانیوم است. تیتانیوم تنها فلزی است که قابلیت جوش خوردن به استخوان ها ( از جمله استخوان فک) را دارد. این خاصیت تیتانیوم به صورت اتفاقی و معجزه آسا در سال 1952 توسط پرفسور برنمارک کشف شد.

فیکسچر ایمپلنت

معروف ترین کشورهای سازنده و برندهای ایمپلنت

کشورهای مختلفی در حوزه ساخت ایمپلنت دندان کار می‌کنند. پرکاربردترین و شناخته شده ترین آنها در ایران تولید سه کشور هستند. سوئیس، کره و آمریکا. در ادامه به تفصیل هر یک را بررسی می‌کنیم.

چرا ایمپلنت سوئیسی طرفداران زیادی دارد؟

جوابی که همیشه به مراجعینم می‌دهم این است؛ به همان علت که ساعت‌های سوئیسی بهترین هستند.

همانطور که در تصاویر می‌بینید ایمپلنت‌ها قطعات متعددی دارند. هر برندی از ایمپلنت کیت, آچار، وسایل و قطعات مخصوص به خود را دارد که با سیستم‌های دیگر متفاوت است. تطابق بین قطعات مختلف در ایمپلنت و همچنین تحمل این قطعات در مقابل نیروهای زیاد و مکرر جویدن اهمیت زیادی دارد.
معروف‌ترین برند ایمپلنت دندان سوئیسی، برند اشترومن است.

آیا ایمپلنت‌های کره ای مناسب هستند؟

جواب همیشگی من به مراجعینم این است؛ این درست که هیوندایی و کیا به پای بنز نمی‌رسند، اما خیلی خوب هستند. درواقع اگر بخواهیم مقایسه‌ی خوبی انجام بدهیم به این صورت است که؛ اگر ایمپلنت‌های سوئیسی بنز هستند، ایمپلنت‌های کره‌ای, هیوندایی یا کیا هستند. قابل قبول، خوب و استاندارد.

اگر گوشی سامسونگ در دست دارید و راضی هستید در انتخاب ایمپلنت کره‌ای شک نکنید.

ایمپلنت‌های آمریکایی هم کار می‌کنید؟

خلاف سایر تکنولوژی‌ها، ما برند ایمپلنت آمریکایی مطرحی در بازار نداریم. در تمام دانشگاه‌ها و مراکز آکادمیک سوئیس، ایمپلنت سوئیسی ( علی الخصوص اشترومن) کار می‌شود.

ایمپلنتی که در بازار ایران تحت عنوان آمریکایی استفاده می‌شود، ایمپلنتی است که در آمریکا طراحی شده و در کره تولید می‌شود.

چه کسی می‌تواند جراحی ایمپلنت را انجام دهد؟

جراحی ایمپلنت زیر مجموعه‌ی کوچکی از رشته‌ی جراحی فک و صورت است؛ که در سال اول رزیدنتی به جراحان فک آموزش داده می‌شود. در سراسر دنیا توسط جراحان فک و صورت و جراحان لثه به دندانپزشکان عمومی آموزش داده می‌شود. دندانپزشکان عمومی می‌توانند که جراحی‌های ساده را که پیچیدگی کمتری دارند انجام دهند.

پروتز ایمپلنت نیز توسط متخصص‌های پروتز بنیان نهاده شده است و به دندانپزشکان عمومی تدریس می‌شود.

در زمینه‌ی ایمپلنت چقدر تجربه دارم؟

من، دکتر مانی آرش راد، در سال 1391 در بخش ایمپلنتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و در سال اول رزیدنتی آموزش دیده ام. از آن زمان تا کنون هزاران درمان ایمپلنت موفق انجام داده‌ام و قابلیت مدیریت پیچیده‌ترین و سخت‌ترین موارد ایمپلنت را با توجه به دانش وسیع ام در این زمینه دارم.

آیا درمان ایمپلنت درد دارد؟

به هیچ عنوان. دوباره تاکید می‌کنم، به هیچ عنوان. اگر درد باعث شده است که تا حالا سراغ درمان ایمپلنت نروید، مطمپن باشید در اشتباه بوده‌اید. پس از انجام درمان به این نتیجه خواهید رسید. و از اینکه دیر اقدام به انجام این درمان کرده‌اید شاید پشیمان هم شوید.

فیلم جراحی ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

بسته به نوع و جنس ایمپلنت و همچنین میزان کاری که موقع انجام ایمپلنت انجام می‌گیرد، قیمت تعیین می‌شود. عزیزان جنس ایمپلنتی که انتخاب می‌کنید با قیمت ارز تعیین می‌گردد. پزشکان نیز این موارد را به روز و با قیمت روز خریداری می‌کنند. از آنجا که متاسفانه قیمت ارز در کشور ما از ثبات برخوردار نیست، قیمت‌ها مدام در حال تغییر باشد. البته به طور منفی نگاه نکنید، گاه پیش آمده قیمت دلار کمی افت کند، در نتیجه قیمت ایمپلنت نیز افت می‌کند. به همین دلیل در مورد سه کشوری که نام بردیم، سوئیس، کره و آمریکا، تعیین قیمت در وبسایت ممکن است. شما با تماس با مطب می‌توانید از قیمت روز ایمپلنت‌های موجود آگاه شوید.
همچنین میزان کاری که پزشک انجام می‌دهد نیز ملاک است. شما با مراجعه به مطب و معاینه شدن، می‌توانید از هزینه کار پزشکی نیز آگاه شوید.
لطفا دقت کنید؛ اکیدا توصیه می کنیم به پزشک خود مراحعه کنید، معاینه شوید و از مشاوره پزشکتان استفاده نمایید. به این صورت با دقت بیشتری شروع به انجام درمان خواهید کرد.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نوشته های مرتبط
فهرست
Call Now Button