جراحی فک پایین عقب رفته

جراحی فک پایین

جراحی جلو آوردن فک پایین برای آن دسته از افرادی است که دچار فک پایین عقب رفته یا فک پایین کوچک (Mandibular advancement) هستند. اگرچه اکثر بیماران در این مورد دچار اشتباه می‌شوند. به دلیل اینکه معمولاً برجستگی بیشتر به چشم می‌آید؛ افراد فکر می‌کنند که فک بالای آن‌ها زیادی جلو است. در صورتی که پس از مراجعه به جراح فک متوجه می‌شوند فک پایین آن‌هاست که کمتر رشد کرده است.
پس قبل از هرگونه پیش داوری به متخصص فک و صورت مراجعه نمایید تا روابط فکی شما را به خوبی بررسی نماید. پس از ویزیت است که شما می‌توانید از مشکل پیش آمده مطلع شوید و روند درمان را پیش بگیرید.

جلو آوردن فک بالا

مطالب پیشنهادی: جراحی صورت

چرا فک پایین کمتر رشد می‌کند؟

کوچک بودن فک پایین: در مواقع کوچک بودن فک پایین، دندان‌ها در همان فضای کوچک رشد کرده و جای می‌گیرند. در این حالت فک دیگر تمایلی به رشد ندارد و در نتیجه فکین در تعادل نیستند.

کوچک بودن دندان‌های فک پایین: تقریبا اتفاق قبل می‌افتد با این تفاوت که دندان‌ها از ابتدا کوچک هستند. این کوچکی باعث می‌شود فک تمایلی برای رشد نداشته باشد. در نتیجه کوچک باقی می‌ماند.
این مشکل با افزایش سن بیشتر خودش را نشان می‌دهد. روی شکل صورت فرد نیز بسیار اثر می‌گذارد.

ژنتیک: یکی دیگر از عوامل این عارضه ژنتیکی یا ارثی بودن آن است.

عادات نادرست: ممکن است برخی از کودکان به طرق مختلف فک خود را عقب نگه دارند. با گذشت زمان به دلیل این رفتارها، فک رشد کافی نمی‌کند.

جراحی جلو آوردن فک پایین

بعد از تشخیص عقب بودن فک پایین، جراحی فک باید انجام شود. جراح فک و صورت طرح درمان را پیاده کرده و مشخص می‌نماید آیا باید به ارتودنسی قبل و بعد از جراحی نیاز هست یا خیر.
جراح فک، فك پايين بیمار را از زير پوست برش مى‌دهد و به‌صورت كشويى جلو می‌آورد. سپس فك پايين جلوآورده شده، در جاى جدید خود با پيچ و پلاك تثبيت مى‌شود. این برش‌هایی روی فک پایین برای جلو آوردن آن انجام می شوند را استئوتومی فک پایین گفته می‌شود. در این عمل، جراح فک برشی‌هایی را پشت دندان‌های آسیا(مولر) و پایین استخوان آرواره ایجاد می‌کند تا جلوی آرواره مقداری حرکت کند. پیچ و پلاک‌ها نیز جلوی برگشت فک پایین به عقب را می‌گیرند.

در این ویدئو، نحوه برش و انجام جراحی جلو آوردن فک پایین را می‌توانید ببینید.

درمان فک پایین عقب رفته چقدر طول می‌کشد؟

این کاملا به شدت این ناهنجاری و سختی جراحی بستگی دارد. اگر عقب ماندگی فک پایین به همراه عقب ماندگی فک بالا باشد، هر دو با هم جراحی می‌شوند. نحوه قرار گرفتن دندان‌ها در دهان و اینکه آیا آن‌ها نیز برای مرتب شدن به چقدر زمان نیاز دارند.

مزایای جراحی فک پایین عقب چیست؟

از مزایای جراحى جلو آوردن فك پايين برگشت فک به جای اصلی و زاويه‌دار شدن آن است. اين زاويه‌دار شدن موجب بهبود غب غب زير گلوى بيمار نيز می‌گردد.
زاويه‌دار شدن و استخوانى شدن صورت هم در خانم‌ها و هم آقایان، زیبایی صورت را بیشتر می‌کند. ممکن است عقب بودن فک پایین باعث بروز مشکلات تنفسی نیز بشود. در نتیجه با جراحی این موضوع نیز برطرف می‌گردد.
اگر مشکلات حادی همراه با عقب بودن فک پایین نباشد، جراحی و دوره نقاهت آن، آنچنان سخت و طولانی نیست.

برای دریافت مشاوره جهت انجام جراحی زاویه سازی صورت و عمل بوکال فت می توانید به کلینیک دکتر مانی آرش راد مراجعه کنید.

عقب بودن فک یا عقب بودن چانه

گاهی ممکن است فک پایین در جای خود قرار داشته باشد و رشد آن نیز متناسب باشد. اما چانه فرد است که کمی عقب است. در این حالت کار دیگر به سختی جراحی فک نیست. بلکه جراح با یک عمل جراحی کوچک چانه را به جلو می‌آورد. بعضا با تزریق ژل یا چربی نیز می‌توان عقب بودن چانه را درمان کرد. در این مورد در مقاله جراحی چانه بطور کامل توضیح داده شده است.

مراقبت های پس از جراحی فک

در تمامی مقالاتی که درباره انواع جراحی فک صحبت کردیم، به مراقبت‌های پس از جراحی فک اشاره کردیم. اما به طور کامل درباره مراقبت‌های پس از جراحی فک در مطلب جراحی فک یا ارتوسرجری صحبت کردیم. همچنین به صورت مفصل و ویژه در مقاله رژیم غذایی پس از جراحی فک، درباره غذاهای مختلفی که در زمان‌های مختلف پس از جراحی می‌توانید میل کنید صحبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نوشته های مرتبط
فهرست
Call Now Button